Türk Kızılay
Kurumsal site
için tıklayınız.

AFET MÜDAHALE DİREKTÖRLÜĞÜ

 

Ülkemizde meydana gelecek afet ve acil durumlar sonrasında yürütülen afet müdahale faaliyetlerinin koordinasyonu, afet alanında beslenme, barınma, haberleşme ve ihtiyaç duyulacak diğer müdahale faaliyetlerinin aynı refleks ile yerine getirilmesinden sorumludur.

Afet Müdahale Direktörlüğü bünyesinde afet riskleri değerlendirilerek konumlandırılmış Bölge Afet Yönetimi Müdürlükleri, Afet Müdahale Merkezleri ve Yerel Afet Müdahale Merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezler sorumluluk sahalarında meydana gelen afet ve acil durumlara müdahale etmek üzere görev yapmaktadır. Ülkemizde topyekûn müdahale gerektirecek büyüklükte afet olması durumunda tüm bu merkezlerin sevk ve idaresi Afet Operasyon Merkezi bünyesinde kurulacak Olay Komuta Merkezi vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Olağan dönemlerde başta beslenme, barınma ve acil müdahale unsurları olmak üzere müdahale süreçlerinin geliştirilmesi amacıyla ön iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilir. Bu alanlarda standartlar oluşturur, günümüz koşullarına uygun hizmet sunumu için müdahale alt yapısını gelişen teknolojiye uygun hale getirilmesi amacıyla çalışmalar sürdürülürken afet müdahale çalışmalarında görev alacak tüm unsurların her an hazır bulunmaları sağlanmaktadır.

AFETTE
İLK 72 SAAT

Afetin ilk anlarında ekiplerin müdehalesi mümkün olmayabilir.
Aileniz, arkadaşlarınız ve çevredeki insanlar için afet sonrası ilk 72 saati planlayın!

OKUL
AİLE
İŞYERİ